Wydarzenia specjalne FOLWARK OSTATECZNY

NA OTWARCIE | EVERGREEN: FOLWARK ZWIERZĘCY O mechanizmach władzy, totalitaryzmie i historii. O tym, czego czas nie zmienia i co łączy nas ze zdarzeniami z przeszłości. Widowisko na motywach tekstów George’a Orwella i Martina Luthera Kinga. Między literaturą a muzyką.

  • Adaptacja i reżyseria : Matylda Damięcka
  • Opracowanie muzyczne: Radek Łukasiewicz
  • Występują: Matylda Damięcka, Czesław Mozil
  • Data: piątek, 25 czerwca 2021, Godz. 21:00
  • Miejsce: CENTRUM ŁOWICKA, ŁOWICKA 21
  • Rodzaj spotkania: Uwaga! Wydarzenie bez transmisji. Bądź z nami na miejscu! Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

O KSIĄŻCE

„Folwark zwierzęcy” George’a Orwella to alegoryczna nowela, w której zwierzęcy bohaterowie buntują się przeciwko ludzkiemu opiekunowi z nadzieją, że stworzą nową społeczność, przenikniętą duchem równości, sprawiedliwości i szczęściem. Wkrótce jednak idylla okazuje się niemożliwa do osiągnięcia, relacje między rebeliantami rozpadają się, a władzę nad zwierzęcym światem przejmuje świński dyktator o imieniu Napoleon

O SPEKTAKLU

W spektaklu EVERGREEN: FOLWARK OSTATECZNY Matylda Damięcka łączy fragmenty książki Orwella, po raz pierwszy opublikowanej w roku 1945, a teraz trafiającej do polskich księgarń w nowym tłumaczeniu Szymona Żuchowskiego nakładem Wydawnictwa W.A.B.
W spektaklu otwierającym 9. Edycję Big Book Festival autorka pomysłu reżyserskiego i adaptacji Matylda Damięcka łączy zaliczany do klasyki XX-wiecznej literatury tekst Orwella z fragmentami przemówień Martina Luthera Kinga, czarnoskórego przywódcy ruchu na rzecz praw obywatelskich i faktycznego równouprawnienia Afroamerykanów. Twórcy spektaklu poszukują uniwersalnych mechanizmów działania zła i prawy o naturze ludzkiej.

O TWÓRCACH

Matylda Damięcka
Aktorka, wokalistka, rysowniczka. Pochodzi z rodziny aktorskiej, ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Występuje w filmach, serialach i teatrze. Śpiewa, rzeźbi. Jej instagramowy profil @thegirlwhofellonearth to połączenie minimalistycznych grafik z mocnym słownym przekazem, błyskotliwy, przewrotny komentarz do rzeczywistości, bieżących przemian i wydarzeń społeczno-politycznych.

Czesław Mozil
Muzyk, piosenkarz, autor tesktów i kosmpozytor. Ma korzenie polskie i duńskie, sławę przyniosła mu działalność z zespołem Czesław Śpiewa i występy telewizyjne. Nagrał m.in. album, na którym śpiewa utwory Czesława Miłosza, opublikował, wraz z Jarosławem Szubrychtem, autobiografię „Nie tak łatwo być Czesławem”

Workcation
miasto stoleczne warszawa
ministerstwo kultury dziedzictwa narodowego i sportu