Komu w Polsce słoma wyłazi z butów. O ojczyźnie pańszczyźnie, niewolnictwie chłopów, wykorzystywaniu służących i wiejskich korzeniach miejskich robotnic mówią antropolog KACPER POBŁOCKI i kulturoznawczyni ALICJA URBANIK-KOPEĆ.
Alicja Urbanik-Kopeć
Badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW. Oprócz kulturoznawstwa ukończyła też filologię angielską w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Interesuje ją, co dla ówczesnych znaczyła nowoczesność. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej. Opublikowała m.in. „Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach” oraz „Anioł w domu, mrówka w fabryce”.
Kacper Pobłocki
Doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku. Jego praca doktorska The Cunning of Class: Urbanization of Inequality in Post-War Poland została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, a książka Kapitalizm. Historia krótkiego trwania otrzymała Nagrodę „Economicus” dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku. Opublikował także wiele artykułów i opracowań z zakresu antropologii i socjologii miasta. W 2021 r. wydał książkę „Chamstwo”.